pl en

Zapis czatu inwestorskiego z 5 czerwca 2018

Czat inwestorski z dnia 5 września 2014 r., zorganizowany wraz ze Strefą Inwestorów

Misza2019 Panie Prezesie na jakim etapie są przygotowania Focus Hotel do debiutu na GPW?. Czy wybrany został już dom maklerski, który pomoże w przygotowaniach?. Czy IV kwartał 2018 jest terminem możliwym/aktualnym?

GK IMMOBILE Formalnie powinniśmy być gotowi już w czwartym kwartale tego roku. Reszta zależy od sytuacji rynkowej i zainteresowania naszą ofertą

Kris Panie Prezesie czy sytuacja ze spółka Getback, jest dla państwa drogowskazem, przykładem jak nie prowadzić spółki, relacji inwestorskich czy tez kompletnie odcinacie się od tego tematu?

GK IMMOBILE O inwestycjach i relacjach inwestorskich myślimy długoterminowo. Chcemy z roku na rok generować satysfakcjonujące stopy zwrotu dla naszych akcjonariuszy. Koncentrujemy się na generowanej gotówce, a nie na zapisach księgowych. W naszym myśleniu jesteśmy zupełnie różni od tego rodzaju spółek. Wierzymy, że długoterminowo to się opłaca.

Kwejk Czy jest coś czego zazdrości Pan ośrodkowi w Arłamowie?. Czy wasza spółka zależna Focus byłaby w stanie udźwignąć taki poziom inwestycji?

GK IMMOBILE Focus Hotels koncentruje się na hotelach biznesowych w centrach miast. Na tym potrafimy zarabiać. Nie mamy tego typu planów inwestycyjnych.

Obligator Jaka jest książka, którą by Pan polecił każdemu przedsiębiorcy?. Jeżeli można spytać jak pan inwestuje prywatne środki- nieruchomości, akcje?

GK IMMOBILE Najlepsze książką dla każdego przedsiębiorcy jest Biblia. Tam można nauczyć się wszystkiego o zachowaniach ludzkich, co jest niezwykle pomocne w inwestowaniu. Prywatnie inwestuję zarówno w nieruchomości, jak i akcje.

bydgoski obserwator tematów inwestycyjnych Kiedy zostaną ujawnione wizualizacje projektu Krzysztofa Łukanowskiego – czyli projektu budowy osiedla w Fordonie przy ulicy Studenckiej i Strzeleckiego na terenach Projprzemu?

Kiedy ujawnieni zostaną pierwsi najemcy Immobile K3 i czy rzeczywiście koniunktura na rynku biurowym jest tak słaba, że ciężko o rozwoju tego segmentu w Bydgoszczy?

Platanowy Park, Fordon… i co jeszcze? Czy GK ma jakieś dalekosiężne plany odnośnie inwestycji w Bydgoszczy?

Czy wzorem innych deweloperów jak KWK czy Moderator, CDI postara się bardziej otworzyć na zainteresowanych tematyką inwestycyjną – patrz drzwi otwarte, lepszy kontakt z mediami/marketingowcami?

Kiedy start prac w hotelu pod Orłem?

GK IMMOBILE Projekt w Fordonie upubliczniony zostanie w drugiej połowie czerwca.

W inwestycji biurowej IMMOBILE K3 mamy zawarte umowy np. z firmą ubezpieczeniową, bankiem i instytucją finansową. Prowadzone są rozmowy z kolejnymi firmami. Lokalizacja budynku i koniunktura jest na tyle dobra, ze nie obawiamy się o wynajem powierzchni w naszym biurowcu.

Mamy rozpoczęte dwie inwestycje mieszkaniowe w Bydgoszczy, planujemy trzecią.

Marco Polo Panie Prezesie, Jak Pan ocenia wstępny projekt ustawy o Reit-ach skupiających się tylko na budownictwie mieszkalnym?.

Czy uważają ja panowie za projekt optymalny czy tez uważacie, iz Reit-ami powinny być wszelkie rodzaje nieruchomości jak w USA poprzez co inwestorzy maja pełen wachlarz spółek generujących duże dywidendy?

GK IMMOBILE Uważam, że Reity powinny objąć szeroki wachlarz nieruchomości.

divi dlaczego nie opublikowano polityki dywidendowej, skoro dywidenda idzie już trzeci rok z rzędu?

GK IMMOBILE Nie lubimy polityki (śmiech). Sytuacja w Grupie jest dynamiczna i nie chcemy podejmować długoterminowych zobowiązań. Co nie oznacza, że nie zakładamy zysków i dywidend w przyszłości.

1982 Chcielibyście mieć więcej instytucji w akcjonariacie?

GK IMMOBILE Jesteśmy dalecy od projektowania struktury akcjonariatu. Wierzymy w wolny rynek.

Rafał Irzyński W nawiązaniu do segmentu hotelarskiego – czy spółka odczuwa negatywnie na marżach lub przychodach efekt coraz bardziej popularnego zjawiska krótkoterminowego najmu mieszkań w centrach miast np. przez portale Airbnb czy Booking? To również ważna kwestia na przyszłość, gdyż część deweloperów buduje całe bloki przeznaczone pod tego typu inwestycje.

GK IMMOBILE Oferty z portalu Airbnb kierowane są do innej grupy klientów (rodziny, studenci). Na marżach nie tracimy, bo nastawieni jesteśmy na klienta biznesowego. Jesteśmy za wolnym rynkiem, ale na tych samych warunkach podatkowych.

Rafał Irzyński Jaką wartość ma obecnie portfel zamówień na parkingi Modulo? Kiedy spodziewacie się pierwszych zamówień na ten produkt z Niemiec?

GK IMMOBILE
Do tej pory otrzymaliśmy zamówienia na ponad 1000 miejsc parkingowych. Sprzedaż w Niemczech już się odbyła.

Gość Co musi posiadać spółka której przejęciem byście się zainteresowali? Jakie branże wchodzą w grę – czy tylko przemysł?

GK IMMOBILE Jesteśmy zainteresowani branżami w których działamy. Spółka musi mieć atrakcyjną cenę i musimy mieć na nią plan.

JanP Jak przebiega realizacja strategii ogłoszonej w zeszłym roku? Czy w wynikach 1q już widać, jakieś pozytywy? Czy coś Panów zaskoczyło do tej pory in plus lub in minus? Proszę o krótki komentarz

GK IMMOBILE Zaskoczyło in plus. Wszystkie segmenty rozwijają się szybciej niż się spodziewaliśmy.

Realizacja strategii widoczna jest w raporcie I kwartału: segment hotelarski wzrósł 34%, przemysł wraz z budownictwem przemysłowym o prawie 47%, a w segmencie deweloperskim przychody wzrosły prawie 4,5 krotnie.

JanP Czy w tym roku pojawiły się jakieś szczególne ryzyka makro lub polityczne, dotyczące Państwa działalności?

GK IMMOBILE Ryzyka polityczne i makro są dla każdej spółki znaczące. W ostatnich okresach nie widzimy zmian w tym zakresie.

Gość Czy po nieco słabszym niż pewnie zakładano powierzchniami biurowymi w Immobile K3 weryfikujecie swoje plany dotyczące budynków biurowych w Platanowym Parku?

GK IMMOBILE Wierzymy w rynek biurowy w Bydgoszczy i nie zmieniamy naszych planów.

akcjonariusz Jaki jest stan fuzji PROJPRZEMU i MAKRUM? Czy największe koszty restrukturyzacji zostały już poniesione przez spółkę i teraz możemy spodziewać się generalnie pozytywnego wpływu tego segmentu na wyniki grupy, czy jeszcze trzeba odczekać?

GK IMMOBILE Pozytywny wpływ widać już w wynikach poprzedniego roku i pierwszego kwartału.

Generał W strategii zakładają Państwo praktycznie podwojenie przychodów w trzy lata a potem dalszy wzrost, czy po tym kwartale wciąż można powiedzieć, że perspektywa 475 mln zł do 2020 roku jest realna i jakie czynniki wskazują na jej “dowiezienie”?

GK IMMOBILE Jesteśmy zadowoleni z wyników pierwszego kwartału i na dzień dzisiejszy nie widzimy znaczących zagrożeń dla realizacji strategii.

Generał W jaki sposób przebiega reorganizacja struktury działalności grupy i czy któraś ze spółek zależnych może trafić na giełdę?

GK IMMOBILE Reorganizacja przebiega zgodnie z zakładaną strategią. Podtrzymujemy plan wprowadzenia spółki hotelarskiej i deweloperskiej na GPW.

Gość Do której spółki notowanej na GPW (pod względem oczywiście modelu biznesowego) można porównać Focus Hotels?

GK IMMOBILE Orbis

DeDe Jak udało się utrzymać koszty ogólnego zarządu w pierwszym kwartale na poziomie 1 kwartału rok temu i jednocześnie zwiększyć skalę działalności?

GK IMMOBILE Rozwój ilościowy i wartościowy naszego biznesu nie wymaga zwiększania kosztów ogólnego zarządu.

DeDe Jaki jest plan na ten rok dla segmentu deweloperskiego i czy można liczyć na równie duży wzrost jak w pierwszym kwartale?

GK IMMOBILE Zamierzamy zakończyć sprzedaż etapu I Platanowego Parku. Rozpoczęliśmy etap II Platanowego Parku. Liczymy na 40% przedsprzedaży tego etapu w tym roku. Chcemy również rozpocząć budowę osiedla w Fordonie.

Gość Niedawno przejęta spółka Projprzem z kwartału na kwartał poprawia wyniki. Czy kolejne kwartały będą równie dobre?

GK IMMOBILE
Wzrost jest następstwem pracy całego zespołu w spółce PROJPRZEM MAKRUM. Spodziewamy się dobrych wyników w kolejnych kwartałach.

Gość Czy można spodziewać się nowych otwarć hoteli, jak tak to kiedy?

GK IMMOBILE Zespół akwizycyjny w Focus Hotels prężnie działa. O jego sukcesach będziemy informować w komunikatach. Najbliższe otwarcie jesienią w Poznaniu, kolejne otwarcia zaplanowane są w Lublinie i Warszawie.

Gość Czy planują Państwo kolejne duże przejęcie?

GK IMMOBILE
Cały czas nad tym pracujemy. Proszę uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przejęcia się robi, a nie o nich mówi.

Gość Jakie jest Państwa zdanie na temat krytyki wyrażanej przez radnego Stefana Pastuszewskiego w środkach masowego przekazu?

GK IMMOBILE Kampanie wyborcze kierują się swoimi prawami. Za wyjątkiem oddania głosu w wyborach, nie zamierzamy brać w niej udziału.

Gość Jaka była Państwa rola w projekcie wycinki kasztanowców na Placu Kościeleckich

GK IMMOBILE O tym skandalicznym projekcie dowiedzieliśmy się z prasy. Jedną z idei architektonicznych naszego projektu była zieleń Placu Kościeleckich wspaniale odbijająca się w elewacji naszego budynku.

Gość Jak idzie sprzedaż w Platanowym Parku?

GK IMMOBILE Obecnie sprzedano produkty o wartości 35 mln PLN netto co stanowi 67% oczekiwanego przychodu. Więcej szczegółów opisano w ostatnio opublikowanym sprawozdaniu: http://www.immobile.com.pl/pl/relacje-inwestorskie/raporty/2018/okresowe-12

Gość Jak idzie rozwój parkingów?

GK IMMOBILE W tym roku szacujemy, że sprzedamy ponad 5000 pomostów przeładunkowych i ok. 1000 miejsc parkingowych.

Gość Czy to prawda, że na wniosek mniejszościowego akcjonariusza przegłosowaliście podwyższenie dywidendy w PJP?

GK IMMOBILE Argumentacja akcjonariusza była przekonująca, a że kondycja spółki na to pozwala przychyliliśmy się do wniosku.

Gość Sprzedaliście zakład w Sępólnie, a przychody przemysłu wzrosły. Z czego to wynika?

GK IMMOBILE Odnotowaliśmy wzrost w systemach przeładunkowych, parkingowych i znaczny wzrost w sprzedaży produktów Makrum. To wszystko przełożyło się na wzrost sprzedaży w segmencie przemysłowym.

User bydgoskiego skyscrapercity co z inwestycją w Fordonie?

GK IMMOBILE Jak wyżej – jest w przygotowaniu, startujemy w tym roku z pracami budowlanymi.

Jarek Czy hotel przy ulicy Bernardyńskiej w Bydgoszczy będzie w dawnym biurowcu Projprzemu ?

GK IMMOBILE Tak

Mihcalia Jak panowie oceniają minimalną stawkę godzinowa wprowadzona przez rzad- czy koszty pracy przez to wzrosły w państwa spółkach dość znacznie, jeśli jest taka możliwość poprosiłbym o procentowe wyrażenie owej wartości?

GK IMMOBILE Stosunkowo niewielka ilość osób zarabiała w naszej spółce najniższą pensję, więc jej wzrost nie przełożył się znacząco na koszty wynagrodzeń. Widzimy wzrost kosztów usług dostawców obsługujących nasze spółki.

Kwestor Czy w Państwa spółkach są związki zawodowe?. Jeśli tak to jak wygląda współpraca z nimi- czy jest szansa aby któryś z wybranych pracowników zasiadł w radzie nadzorczej bądź zarządzie?.

GK IMMOBILE Na dzień dzisiejszych nie ma związków zawodowych.

Sim Czy widzą Państwo potencjał w spółce ZREMB z którą prowadzone były rozmowy o dofinansowaniu? Dlaczego sprawę umieszczono w zamrażarce?

GK IMMOBILE Zgodnie z informacjami podanymi w komunikacie sprawa została zakończona – nie udało nam się dojść do porozumienia z zarządem spółki Zremb.

Mariusz Jaki jest obecny stan rozliczenia transakcji przeniesienia Makrum do Projprzem. Ile Projprzem już zapłacił GKI oraz jakich i kiedy kolejnych rozliczeń należy się spodziewać?

GK IMMOBILE Transakcja została w zdecydowanej części rozliczona. Pozostała do zapłaty kwota poniżej 0,5 mln zł.

Inwestor Indywidualny 1. Czy nie jest zagrożony termin oddania biurowca przy Placu Kościeleckim? 2. Jak na dzisiaj wygląda komercjalizacja tego biurowca? Czy siedziba GKI też jest uwzględniona w tej komercjalizacji? 3. Jak postępuje sprzedaż parkingów? Jaki jest stosunek klientów zewnętrznych do własnych potrzeb parkingowych? 4. Czy wypłata wysokiej dywidendy w Projprzem ma sfinansować wypłatę dywidendy w GKI? 5. Kiedy jest spodziewana finalna przeprowadzka Makrum do Koronowa? 6. Jak wyglądają obecne akwizycje w sektorze hotelarskim i przemysłowym? 7. Czy prognoza kursu akcji w 2020 roku na poziomie 6,6 zł nie jest przesadzona? Płynność papierów na GPW jest bardzo, bardzo mała i nic nie wskazuje aby kurs mógł osiągnąć poziom 6,6 zł.

GK IMMOBILE 1. Nie 2. Komercjalizacja przebiega dobrze, zamierzamy przenieść tam siedzibę. 3. Odp. na pierwszą część już padła. Jak na razie nie sprzedaliśmy do spółek Grupy żadnego parkingu – całość to sprzedaż zewnętrzna. 4. Nie. Ponadto ostateczna decyzja o wypłacie zapadnie dopiero na WZA w najbliższy piątek. 5. Przenosiny są procesem płynnym. Powinny zakończyć się po modernizacji zakładu w Koronowie, która potrwa do końca przyszłego roku. 6. Odpowiedzi już padły. 7. Nie znamy takiej prognozy.

Inwestor Indywidualny 8. Czy jest wdrożony regulamin wynagradzania członków zarządu GKI i spółek zależnych ponieważ są to w większości te same osoby? 9. Czy nie jest zaburzona proporcja między wynagrodzeniami na ścisły zarząd a kosztami ogólnymi zarządu? 10. Na jak długi czas planowane jest przejście od makiety do komercjalizacji produktu i zwiększenie sprzedaży parkingów Modulo do poziomu 20mln. zł?

GK IMMOBILE 8. Mimo dynamicznego rozwoju spółki maleją koszty ogólnego zarządu. 9. Na poziomie skonsolidowanym proporcje nie odbiegają od rynkowych. 10. W zeszłym roku sprzedaliśmy za ponad 2 mln zł, a w I kw. 2018 za ponad 1 mln zł, przy wciąż napływających zleceniach.

Inwestor Indywidualny 11. Rok temu kurs GKI wynosił 3,77 a dzisiaj z trudem utrzymuje się na poziomie 3,30 a z łatwością może być zdołowany do poziomu 2,8-2,9. Co jest przyczyną takiego znaczącego przewartościowania kursu przy świetnych wynikach oraz perspektywach? 12. Czy zarząd niebywała, że dywidenda na poziomie 1-2% nie jest zachęcająca dla nowych akcjonariuszy? 13. Nadzór właścicielski i zarządzanie operacyjne jest sprawowane przez ta sama osobę. Czy jest to optymalny model dla spółki notowanej na GPW? 14. Czy w sposób właściwy są zabezpieczone interesy mniejszościowych akcjonariuszy GKI?

GK IMMOBILE
11. Zarząd bezpośrednio nie decyduje o kursie. Zdaniem zarządu spółka jest niedoszacowana. 12. GKI trzeci rok z rzędu jest w wąskim gronie spółek płacących dywidendę. Jesteśmy spółką dynamicznie rozwijającą się i liczymy, że coraz lepsze wyniki naszej spółki przełożą się na wzrost naszej kapitalizacji. 13. Długoterminowy rozwój naszej spółki pokazuje, że jest to optymalny model, oparty na osobistej odpowiedzialności prezesa zarządu będącego jednocześnie głównym akcjonariuszem. 14. Najlepiej przyjechać na nasze Walne Zgromadzenie i porozmawiać z dużym gronem tego typu akcjonariuszy.

GK IMMOBILE
Dziękujemy za udział w czacie i aktywne zadawanie pytań. Wszystkich którzy nie mieli okazji wziąć udziału w czacie, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu ze spółką i śledzenia nas na FB (https://www.facebook.com/GKImmobile), Twitterze (https://twitter.com/gk_immobile =) oraz do zapisywania się na nasz newsletter (http://www.immobile.com.pl/pl/relacje-inwestorskie),

Zarząd Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A.
linki:
Narodowy Bank Polski Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych Stowarzyszenie inwestorów indywidualnych Komisja nadzoru finansowego Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych
Zapisz się do newslettera: